BŘICHO
Přímý sval břišní. Musculus rectus abdominis. Probíhá střední
částí břicha od dolních žeber a processus xiphoideus ke stydké kosti.
Podílí se na pohybech trupu a pánve. Inerv. interkostálními nervy 7. až 12.. Jsou v něm vmezeřena tři až čtyři příčná šlachová přerušení intersectiones tendineae, což je dobře patrné u štíhlých, svalnatých osob rectus; abdomen
Snad každý z nás někdy v životě zažil situaci, kdy se zděsil z toho, jak vypadá jeho postava. Nezáleží na tom, jestli se Vám tyto pocity dostavily, když jste stáli před zrcadlem, nebo ve chvíli, kdy jste se pokoušeli zapnout do kalhot, které Vám ještě před měsícem určitě byly (ale teď ku podivu nejsou). V tu chvíli nastává moment zděšení. Několik z nás se pravděpodobně rozhodne i začít cvičit. Ale jak na to, aby přebytečné tuky z Vašeho břicha zmizely? Přinášíme účinné cviky na břicho.
Cviky na břicho
Pokud chceme posilovat pouze svaly na břiše, rozhodně není nutné běžet do posilovny. Nejúčinnější cviky na břicho se totiž cvičí jen na podložce. Proto by se většina cviků, které jsou účinné na břišní svalstvo, dala považovat za jakési "cviky na doma". Kromě "všudy zmiňovaných" sklapovaček nebo zkracovaček jsou vhodné také cviky jako horolezec nebo metronom.
Cviky na spodní břicho
Pokud jsou Vaším největším nepřítelem spodní břišní svaly, je vhodné začít nejprve se cviky na spodní břicho jako je například podsazování pánve. Při tomto cviku je vhodné si lehnout zády na cvičební podložku, nohy pokrčit tak, aby plosky ležely na zemi a zároveň stehna s lýtky svírala úhel o velikosti 90°. (Pokud si chcete cvik ještě zintenzivnit, je vhodné využít i zvýšené podložky například v podobě židle, která vám dovolí položit paty do výšky, v níž budou pravý úhel svírat nejen kolena, ale také kyčle.)
Mnoho z nás v tomto zcela jednoduchém cviku však tvoří výrazné chyby. Cvik totiž není založen na zatínání hýžďových svalů (jak si většina z nás myslí), ale na "převracení" pánevní kosti směrem k hrudi a zpět. Pokud má Vaše tělo opravdu nízký přísun pohybu, je zcela normální, že Vám několikrát křupne v páteři (což ale samo o sobě také není na škodu).
Pokud zjistíme, že Vaše tělo klade výrazný odpor vůči cvikům tohoto rázu, doporučujeme zaměřit se nejprve na cviky, jež protáhnou svaly, které se do budoucna budete snažit posilovat.
Obrácené zkracovačky
V případě, kdy chcete cílit cviky na spodní břicho, je vhodné do cvičební sestavy zařadit takzvané obrácené zkracovačky. Provedení tohoto cviku začneme tím, že si lehneme na cvičební podložku, koleny svíráme pravý úhel a ruce máme zapřené o zem podél hrudníku. Kolena následně zvedneme ze země. Během cvičení přitahujeme kolena směrem k hlavě, čímž zvedáme pánev nad podložku, a následně vracíme do předchozí polohy. Při cviku je nutné, aby se břišní svaly smrštily a pánev dostala do podsazené polohy.
Pozor: Pokud se Nám boky nepodaří z podložky zvednout jen pomocí břišních svalů, budeme svaly nejprve muset posílit, jinak budeme zatěžovat ostatní části těla a cviky nepřinesou kýžený výsledek.
Jak si tento cvik na spodní břicho ztížit?
Pokud si chceme dát opravdu do těla, nepouštíme při návratu pánev až na zem, ale raději ji přidržíme nad podložkou.
Most
Nejprve bych ráda upozornila, že v tuto chvíli nebudeme hovořit o gymnastickém cviku most, nýbrž o dosti odlišný cvik na spodní břicho, jež nám pomůže zpevnit primárně spodní břišní svalstvo.
Výchozí poloha pro most vypadá tak, že vrchní část těla položíme na zem a nohy dáme do pravého úhlu. Následně budeme postupně odlepovat hýžďové svaly a následně záda od země tak, aby ve finální pozici na podložce ležely pouze lopatky. Poté se vrátíme zpět do výchozí pozice. Během celého cviku je třeba mít ruce dobře zapřené o zem.
Hmitání nohou
Během sestavy cviků na spodní břicho je vhodné zapojit také cviky, jež ze školy mnoho z nás zná jako nůžky. Během cviku je důležité, abychom si dobře zapřeli ruce. Je tedy vhodné si lehnout na podložku a ruce si strčit pod hýžďové svaly. Nohy v horizontální poloze mírně zdvihneme nad úroveň cvičební podložky a začneme jimi hmitat, aby se vzájemně křížily (tedy nejprve levou nohu přes pravou a následně pravou přes levou). Pokud bychom si cvik chtěli oživit, je možné využít také hmitání nahoru a dolů, při němž se jedna noha vždy vzdálí více od podložky, k níž se následně opět vrátí, a vystřídá se s druhou.
Cviky na břicho
Plank
Tento cvik je v dnešní době velmi populární pro svou zdánlivou technickou nenáročnost, jež však tomuto cviku na břicho nijak neubírá na efektivitě. Plank by se jinak dal popsat jako výchozí pozice pro klik. Ruce máme na šířku ramen zapřené o zem, nohy se opírají o špičky a naše tělo jako celek svírá s podložkou úhel zhruba 35°. Hlava je nekřečovitě držena v prodloužení zad a pánev stabilizována v mírně podsazené poloze. V této pozici setrváme po dobu, jež jsme si předem stanovili.
Zajímavost: Dvaašedesátiletý George Hood vytvořil vskutku obdivuhodný světový rekord. V pozici vydržel přes osm hodin...:-)
Metronom
Pojem metronom již sám o sobě napovídá o pohybu, jež je pro tento cvik typický. Při cvičení zapojujeme šikmé břišní svalstvo společně se svaly hýžďovými a stehenními.
Abychom dosáhli požadovaného pohybu, je třeba lehnout si na podložku s rukama podél těla a nohy zvednout tak, aby svíraly pravý úhel s pokožkou (tedy kolmo ke stropu). Z této pozice následně budeme nohy vychylovat střídavě na levou a pravou stranu tak, abychom se jimi však nedotkli podložky.
Jak si tento cvik na břicho ulehčit?
Pokud by natažené nohy byly příliš velkým oříškem, vyzkoušejte "poloviční metronom", který se od popisovaného cviku liší jen tím, že nohy máme pokrčené v kolenou.
S metronomem se úzce pojí ještě další cvik, při němž máme nohy (stejně jako u metronomu) natažené kolmo ke stropu, místo toho, abychom je ale vychylovali do stran, spouštíme je do vodorovné polohy a zastavujeme těsně nad zemí. V pozici několik sekund setrváme a následně opět snížíme velikost úhlu, který svírá naše břicho s nohami (vytáhneme nohy zpět ke stropu). Aby bylo cvičení tak intenzivní, jak má, je třeba mít nohy po celou dobu cvičení natažené, aby tvořily jakýsi "padací most".
Horolezec
Tento cvik, který je velmi často řazen mezi cviky na břicho, je jednou z nejkomplexnějších možností posilování celého těla. Kromě břišních svalů zapojí také svaly na stehnech, ohýbače kyčlí, zádové svaly v okolí páteře a také svaly v horní části ruky. Výchozí poloha pro tento cvik je v klasickém plankovém postoji. Když se v poloze zpevníme, začneme přitahovat šikmo pod břicho nejprve jedno koleno, které po návratu do výchozí polohy vyměníme za druhé. (Levé koleno tedy pod tělem směřuje směrem k pravému prsnímu svalu, zatímco pravé se snaží dotknout levého prsního svalu.)
V sed
Další cvik, který lze považovat za jednoho ze základních pomocníků při tvorbě břišních svalů, je takzvaný "V sed". Základní polohou pro tento cvik je leh na zádech, z níž zvedneme hony v rovné poloze směrem vzhůru. Nohy pokrčíme v kolenou tak, aby se však naše nohy nedotýkaly podlahy. Rovná záda dostaneme do polohy, jež bude svírat úhel 45° s podložkou. Ruce natáhneme vzhůru tak, aby skončily lehce nad úrovní kolen na šíři ramen od sebe. V této poloze setrváme tak dlouho, dokud nám to svalstvo povolí nebo do vypršení stanoveného časového intervalu.
Cviky na břicho se sportovním vybavením
Cviky s gymnastickým míčem
Pokud Vás běžné cviky na břicho pomalu přestávají bavit, pro oživení tréninku na břišní svalstvo můžeme využít také gymnastický míč. Jednou z mnoha možností jak s míčem cvičit, je například pohyb, při němž máme ve výchozí pozici míč vložený mezi nohy, které s hrudním košem svírají pravý úhel a směřují tedy ke stropu. Ruce máme rozpažené a ležíme na zádech. Následně pánev přetočíme stejně jako u metronomu nejprve na jednu stranu, aby se nohy s míčem přiblížily k zemi, poté je zvedneme zpět do výchozí polohy a následně pánev přetočíme na druhou stranu.
Cviky na bosu
Pokud jsme v posilovně, kde máme po ruce bosu, můžeme pro posílení břišních svalů využít i toto sportovní náčiní. Nejvhodnějšího cviku s touto pomůckou dosáhneme tak, že se usadíme na vypouklou část bosu, kolena přitáhneme směrem k tělu tak, aby naše záda svírala se stehenními kostmi pravý úhel, a ruce natáhneme podél kolen před sebe. Tento cvik je jakousi napodobeninou "V sedu", jež jsme si popsali o pár odstavců výše. Při cvičení na bosu však kromě cvičení s vlastní vahou, jež držíme břišním svalstvem, pracujeme také s vypouleným tvarem cvičebního náčiní, díky němuž musíme neustále upírat část své energie k udržování rovnováhy.
Cviky na břicho pro muže (a nejen pro)
Mnoho lifestylových portálů zveřejňuje texty s názvy jako například Cviky na břicho pro ženy nebo Cviky na břicho pro muže. Toto genderové rozřazování však není vždy zcela vhodné. Je sice pravda, že by muži měli mít větší sílu a tedy cviky na břicho pro muže, by měly být fyzicky náročnější než cviky na břicho pro ženy. Na druhou stranu se i mezi ženami najde několik silaček, které si se "cviky na břicho pro muže" poradí levou zadní.
Posilování s koučem
Při posilování s kotoučem (možné sehnat ve sportovních potřebách) posilujeme kromě břišních svalů také bicepsy. Klekneme si na kolena, kotouč položíme před sebe a rukama chytíme osu. Pažemi kotouč pomalu posuneme dopředu až do nejvyšší možné vzdálenosti, kde udržíme pozici zhruba dvě vteřiny. Následně kotouč přisuneme zpět blíž ke kolenům. Důležité je po celou dobu cvičení udržovat páteř v jedné rovině také a hlavu v prodloužení těla.
Posilování ve visu
Pokud se břišní svaly rozhodneme posilovat ve visu, budeme namáhat svaly horní, střední a dolní spolu se svaly šikmými břišními. Výchozí polohou při tomto cvičení je zavěšení rukama za posilovací tyč (ruce by měly být od sebe na více než šíři ramen) zatímco nohy visí kolmo k zemi. V této pozici máme na výběr ze dvou cviků. Buď se rozhodneme pro zvedání nohou s rotací trupu, přičemž zvedáme kolena do výšky kyčlí směrem k jednomu boku, kde v pozici několik momentů setrváme, a následně nohy spustíme zpět směrem k zemi. Cvik poté zopakujeme na druhou stranu.
Druhou možností, kterou nám vis poskytuje je pouhé zvedání nohou. Během tohoto cviku pomalu zvedáme natažené nohy do úrovně kyčlí, v pozici opět provedeme krátkou pauzu a následně nohy vrátíme zpět do vertikální polohy.
Tip: Oba výše uvedené cviky je možné
cvičit také na žebřinách.
Tipy na závěr
Pokud se chceme cvičení věnovat i když jste zrovna v práci, jedním z nejužívanějších cviků je pouhé zatahování břicha a zatínání svalů. Od tohoto cviku sice nemůžeme očekávat zázraky, ale jako doplnění předchozí série cviků bych jej rozhodně nezavrhoval.
Pozn.
Bez správných stravovacích návyků, bez správného životního stylu (tj. bez správně sestaveného a dodržovaného jídelníčku) břicho nikdy nepůjde vidět. U nás vám jídelníček sestavíme na míru. Více v sekci jídlo...